Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu, przeczytaj kilka prostych porad i do przystąp do aranżacji swojego wnętrza

Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu – kuchnia miejscem kontaktów towarzyskich?

W tym artykule dowiesz się o kilku prostych sposobach jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu. 

Wiele osób uważa, że to właśnie kuchnia jest sercem domu. Wspólne siedzenie przy domowym ognisku i przygotowywanie smakowitych potraw, smak dzieciństwa i domowe ciepło – to pierwsze skojarzenia, które przychodzą mi do głowy, kiedy myślę o kuchni.
Jest to nie tylko miejsce gdzie gotujesz, przygotowujesz i przechowujesz jedzenie. Oprócz podstawowej swojej roli, kuchnia pełni ważną funkcję społeczną. Jeśli podzielasz tą opinię, to twoja kuchnia może stać się:

miejscem integracji domowników, gdzie zbierają się na pogaduchy w oczekiwaniu na posiłek,

miejscem, w którym spotykają się przyjaciele (rodzina) oczekujący na potrawy. Wiele osób uważa, że sam proces wspólnego przygotowywania posiłków jest o wiele bardziej integrujący społecznie niż wspólne jedzenie,

pomieszczeniem, w którym dzieci uwielbiają odrabiać lekcje, a ty rozkładasz swoje miejsce do pracy (laptop, maszynę do szycia, przybory do rysowania).

 

Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu, mała kuchnia otwarta

 

Z łezką w oku wspominam kuchnię mojego dzieciństwa, w bloku z wielkiej płyty. Codziennie wieczorem odbywał się tam rytuał wielogodzinnego przesiadywania przy stole kuchennym. Mama czytała nam bajki, potem każda z nas opowiadała swoje historie. Pamiętam, że było dużo śmiechu i zabawy. Poważnym mankamentem tamtego rozwiązania było to, że przy stole swobodnie mogły usiąść tylko 3 osoby. Najczęściej była to mama, ja i siostra. Ojciec niestety pozostawał z boku, czasami stawał tylko w drzwiach i podsłuchiwał nasze kobiece pogaduchy.

 

Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu, przeczytaj kilka prostych porad i do przystąp do aranżacji swojego wnetrza
Fot. Abramson Teiger Architects

 

Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu, przeczytaj kilka prostych porad i do przystąp do aranżacji swojego wnętrza
Fot. Canny

 

Dopiero po latach uświadomiłam sobie, że to wcale nie była dobrze zaprojektowana kuchnia. Izolowała jedynego mężczyznę w naszym domu od naszego kobiecego świata. Jak widzisz to, że projekt był nieprawidłowy miało ogromny wpływ na życie całej rodziny.
Tak na marginesie, moja przygoda z projektowaniem wnętrz rozpoczęła się od tej rodzinnej kuchni. W 2000 roku postanowiłam wystartować w konkursie IKEA i wygrałam nową kuchnię dla mojej mamy. Ma ją do dnia dzisiejszego. Niestety obecnie jest w niej przeważnie sama, gniazdo opustoszało. Jednak, gdy znowu przyjeżdżają dzieci i wnuki- wszyscy tłoczą się właśnie w kuchni.

Biorąc pod uwagę powyższy wstęp,  musisz zdecydować jaką funkcję będzie pełniła twoja kuchnia

♥  Czy będzie służyła do przygotowywania posiłków i integracji wieloosobowej rodziny?

 Czy będzie pełniła rolę społeczną? A zatem, czy potrzebne w niej będzie miejsce do jednoczesnego przebywania wielu osób?

♥  Czy będzie to pomieszczenie w aneksie do okazjonalnego przygotowywania dużych posiłków? Miejscem raczej do podgrzewania gotowych dań i parzenia smacznej kawy, niż do wydawania przyjęć?

 Czy stół kuchenny „po godzinach” zamieni się w Twoje domowe biuro z laptopem, maszyną do szycia lub stołem modelarskim?

Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu, przeczytaj kilka prostych porad i do przystąp do aranżacji swojego wnętrza
Fot. Habitat Studio

Spożywanie posiłków

Jak zaprojektować kuchnię samemu aby jeść w komfortowych warunkach? Jeśli kuchnia jest wystarczająco duża, by zmieścić w niej stół, to stanie się ona magnesem dla domowników i będziecie (rodzina czy przyjaciele) spędzać w niej sporo czasu razem. Czy twoim pragnieniem jest, aby przy stole posadzić gości, podczas gdy ty szykujesz dla nich jedzenie? Obawiasz się bałaganu, hałasu z kuchni? Pomyśl o możliwości odizolowania części typowo kuchennej od jadalni, parawanem czy rozsuwanymi drzwiami. Masz wtedy możliwość czasowego przesłonięcia kuchni. Niektórzy do spożywania posiłków potrzebują atmosfery ciszy i skupienia. Jeśli mieszkają w domu jednorodzinnym lub w apartamencie o dużej powierzchni powinni pomyśleć o pomieszczeniu, przeznaczonym wyłącznie na spożywanie posiłków. tj. o wydzielonej jadalni.

O jadalniach sposobach wyznaczania odległości dla stołu i siedzisk czytaj w darmowym e-booku „Jak urządzić funkcjonalny salon”.

 

Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu, przeczytaj kilka prostych porad i do przystąp do aranżacji swojego wnętrza
Fot. Toronto Interior Design Group | Yanic Simard

Jak to zrobić w małej kuchni?

Jak zaprojektować kuchnię samemu, która jest rozmiarów mikro?  W małym pomieszczeniu skoncentruj się na podstawowych potrzebach i zaplanuj położenie kuchenki, zlewu, szafek do przechowywania lodówki i blatów roboczych. Musisz mocno się nagłówkować, w jaki sposób wykorzystać każdy dostępny centymetr, tak aby pomieścić wszelkie utensylia kuchenne i zapasy żywności. Miejsca jest mało ale nawet w najmniejszej kuchni swobodne poruszanie się jest priorytetem.

Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu, przeczytaj kilka prostych porad i do przystąp do aranżacji swojego wnętrza

W małej kuchni, w jednoosobowym gospodarstwie dobrym rozwiązaniem będzie niska lodówko-zamrażarka podblatowa. Na górze oszczędzisz w ten sposób miejsce na blat roboczy. Jednak na dłuższą metę, przy częstym gotowaniu, ciągłe schylanie się będzie bardzo męczące. Lodówka jest bowiem sprzętem, z którego korzysta się w kuchni najczęściej. Nasz kręgosłup poinformuje nas wkrótce o swoim złym samopoczuciu, spowodowanym pochylaniem się i wyjmowaniem produktów. Nie jest to również dobry pomysł przy większym niż 2 osobowe gospodarstwo.

 

Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu, przeczytaj kilka prostych porad i do przystąp do aranżacji swojego wnętrza
Fot. risa boyer architecture

 

Aby mała kuchnia wydawała się bardziej przestronna możesz zastosować prosty zabieg. A mianowicie: w jednej części pomieszczenia umieść na całej powierzchni ściany (do sufitu) urządzenia i meble do magazynowania produktów w wysokich szafkach. W pozostałej części kuchni zrezygnuj natomiast z szafek górnych, pomieszczenie nabierze dzięki temu lekkości.

 

Kuchnie w domach jednorodzinnych- o czym należy pamiętać projektując kuchnię?

Zupełnie inne „problemy” projektowe będą mieli właściciele kuchni w domach jednorodzinnych. Samodzielnie projektując kuchnie sprawdź czy będzie połączona z innymi pomieszczeniami o podobnym charakterze (spiżarnia, pokój gospodarczy, jadalnia). Czy istnieje konieczność/możliwość dodania/usunięcia drzwi, tak aby poprawić komunikację pomiędzy nimi?

Czy pomieszczenie ma wygodny i bezpośredni dostęp do garażu i parkingu, tak aby wypakowywanie zakupów nie było uciążliwe?

♥ Zastanów się, czy jeżeli mieszkasz daleko od sklepów, nie będziesz potrzebować dodatkowego miejsca na przechowywanie produktów spożywczych.

Upewnij się, czy w kuchni będzie wystarczająco dużo światła dziennego. Zastanów się, czy jesteś jeszcze na etapie projektowania bryły budynku i nie można np. dodać dodatkowego okna. Czy niektóre przegrody można wykonać jako przezierne, tak aby światło przenikało do kuchni z innych pomieszczeń? W małej kuchni w bloku można pomyśleć o świetliku na jednej ze ścian, przy suficie.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym upewnij się czy kuchnia ma dobre połączenie z ogrodem, tak aby latem można było spożywać posiłki na świeżym powietrzu. Taka integracja z przestrzenią zewnętrzną przyda się również wtedy, gdy masz dzieci. Gdy przygotowujesz posiłki, masz jednocześnie oko na pociechy, które bawią się na zewnątrz.

 

Trójkąt roboczy

Dobry projekt ma bardzo duże znaczenie. Mam nadzieję, że powoli zaczynasz rozumieć dlaczego. Często inwestorzy zachwycają się estetyką danego rozwiązania, zapominając całkowicie o funkcjonalności kuchni. Funkcjonalność oznacza prawidłowe zaprojektowanie trójkąta roboczego (choć nie tylko).

 

Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu, przeczytaj kilka prostych porad i do przystąp do aranżacji swojego wnętrza
Fot. HartmanBaldwin Design/Build

 

Koncepcja trójkąta roboczego, która powstała w latach 40-ych XX wieku, to po prostu odwzorowanie ścieżek wydeptywanych w kuchni pomiędzy trzema strefami działania: 1) zmywaniem, 2) gotowaniem i 3) miejscem przechowywania żywności. W kuchni urządzanej z zasadami ergonomii strefy te powinny zachować kolejność od zapasów do gotowania zgodnie z ruchem zegara.

Najbardziej ergonomiczne będzie rozwiązanie, gdzie trójkąt roboczy będzie jak najmniejszy (wtedy mniej się zmęczymy). Zasady opracowane 70 lat temu ciągle są aktualne:

♥  boki trójkąta powinny zawierać się w granicach 1,2-2,7 m, ani mniej ani więcej,

 przejścia pomiędzy rzędami mebli powinny być nie mniejsze niż 110 cm- w przypadku jednej osoby i 120 cm w przypadku, gdy z kuchni dwurzędowej korzystają 2 osoby,

 powierzchnia blatu roboczego do przygotowywania posiłków powinna znajdować się tuż przy zlewie i mieć długość co najmniej 91 cm,

♥  gdy powyższe jest niewykonalne przy zlewie powinna być wolna przestrzeń- przynajmniej 60 cm z jednej strony i 46 cm z drugiej,

 lodówka powinna sąsiadować z blatem o szerokości co najmniej 38 cm (od strony uchwytu do otwierania),

♥  jeżeli chcemy zapewnić wygodne siedzenie przy stole, powinien on być odsunięty od ściany i mebli o co najmniej 81 cm. Jeżeli natomiast za plecami siedzącego przy stole znajduje się jeszcze przejście, to odległość ta powinna wynieść min. 110 cm.

 

Strefa przechowywania

Jak zaprojektować kuchnię samemu aby wszystko w niej zmieścić? Pojemność szafek do przechowywania produktów zależy od ilość brzuszków, dla których regularnie przygotowujesz posiłki. Ważna jest również częstość robienia zakupów. Jeżeli zapasy uzupełniasz na bieżąco – powierzchnia niezbędna do przechowywania nie będzie musiała być aż tak duża jak w przypadku, gdy duże zakupy robisz raz na tydzień. W szczególności dotyczy to domów jednorodzinnych.
Do przechowywania różnych produktów (tych, poza lodówką) najlepiej nadają się szafko-spiżarki. Produkty przechowywane są w składanej szafce o głębokości 2×30 cm (półki są w szafce oraz na drzwiach spiżarki).

Jeżeli tylko nasz taką możliwość do przechowywanie świeżych produktów (np. warzywa i owoce) przeznacz przewiewny schowek, z dala od gorących i zaparowanych miejsc. Jeśli w szafce planujemy przechowywanie świeżych produktów jak warzywa i owoce, drzwiczki będą perforowane, tak aby zapewnić wymianę powietrza.

 

Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu, zdjęcie cargo do przechowywania
Fot. PEKA, Swing

 

O perforacji należy pamiętać również w przypadku lodówek w zabudowie. Zazwyczaj otwory wentylacyjne znajdują się na dole i na górze szafki. Rzadko kiedy wykonane są one w ten sposób, że nie zaburzają estetyki ciągu kuchennego.
Konieczny będzie duży wlot powietrza z dołu oraz wylot z góry, aby zawsze był dostęp do świeżego powietrza oraz by przepływało ono swobodnie. Otwór powinien mieć około co najmniej 200 cm2. Kolejnym, bardzo ważnym parametrem jest odstęp tyłu lodówki od ściany – minimum 4 cm głębokości. Szerokość otworu z tyłu powinna wynosić minimum 5 cm szerokości, co daje nam łącznie 200 cm2 cyrkulacji powietrza z tyłu lodówki. Podobnie powinny wyglądać wymiary na górze szafki przy wylocie powietrza.

Nieprawidłowej jest sytuowanie lodówki obok kuchenki czy piekarnika oraz innych źródeł ciepła, np. w pobliżu grzejnika. Jest to nieekonomiczne, bowiem zwiększa się zużycie energii elektrycznej a pomieszczenie jest mało funkcjonalne.
Rzeczy o większych gabarytach przechowywane są w dolnych, głębszych szufladach o głębokości 60 cm. Ostatnio bardzo popularne są też wysuwane szafki cargo. W takiej szafce dostęp do produktów jest z obu stron.

Przybory kuchenne podziel na 3 grupy: rzeczy używane często, rzadko, ozdobniki i zbieracze kurzu. Te, których używasz na co dzień musisz mieć na podorędziu ale np. zastawa stołowa używana tylko od święta, może znaleźć się w kredensie, który nawet nie będzie w kuchni lecz w salonie. Możesz skorzystać z poradnika planowania przechowywania produktów na stronie internetowej firmy Blum.

Ty też możesz mieć wygodną i funkcjonalną kuchnię odbierz e-booka.

 

Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu

 

Czy wiesz już jak zaprojektować kuchnię samemu? 

Potrzebujesz porady architekta wnętrz? Sprawdź ofertę.

Related Post

Komentarze

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...

1 thought on “Jak zaprojektować KUCHNIĘ samemu, przeczytaj kilka prostych porad i do przystąp do aranżacji swojego wnętrza

Dodaj komentarz