Jak łączyć KOLORY we wnętrzu – od czego zaczniesz?

Od czego zaczniesz dobór kolorów?

W tym artykule dowiesz się na czym polega łączenie kolorów we wnętrzu. Od czego w ogóle zacząć myślenie o doborze kolorów? 

Łączenie kolorów we wnętrzu, darmowy e-book. Jak łączyć KOLORY we wnętrzu? Dowiesz się podstaw czytając ten artykuł
Fot. Eileen-Kathryn-Boyd-Interior

 

Jak łączyć kolory we wnętrzu- od czego zacząć?

Pamiętaj, że mieszkanie ma wyrażać twoją osobowość i przypominać ci miłe chwile. Nie naśladuj ślepo tego, co zobaczysz w kolorowych magazynach. To ty masz się czuć dobrze u siebie!

Zobacz co już masz w swoim domu! Czy chcesz wykorzystać jakieś elementy wyposażenia w nowym wnętrzu? Może jest to dywan, obraz, rzeźba czy mebel, które chcesz zachować. Określ kolory, które dominują w przedmiotach, które już posiadasz. Zastanów się jakie kolory przeważają?

Zacznij od urządzania stref reprezentacyjnych- holu, salonu. Dopiero po ustaleniu nastroju dla tych pomieszczeń przejdź do kolejnych. Pamiętaj, że kolorystyka powinna być w miarę jednolita w całym domu/mieszkaniu.
Wykorzystaj zasadę 60-30-10. 60% powierzchni w pomieszczeniu to kolor ścian, 30% to kolor wyposażenia np. tapicerki, dywanu, 10% to kolor dodatków. Jeżeli chcesz wprowadzić czwarty kolor, wybierz kolory harmonijne z kolorem wyposażenia.

Przytulne nie oznacza nudne. Chcesz zastosować neutralne kolory we wnętrzu – wykorzystaj rożne faktury na ścianach, tkaninach i meblach. Nawet w pomieszczeniach monochromatycznych zastosuj kontrasty np. elementy ciemne na jasnym tle.
Skończ ze spontanicznymi zakupami. Nie kupuj płytek, wyposażenia pod wpływem impulsu, najpierw wybierz odpowiadającą Ci paletę kolorów i styl. Niech zakup kolejnych elementów wyposażenia będzie konsekwencją twoich przemyśleń.

Łączenie kolorów we wnętrzu, darmowy e-book. Jak łączyć KOLORY we wnętrzu? Dowiesz się podstaw czytając ten artykuł

Fot. Domus-Nova

Zamiast ślepo podążać za modą – wybierz kolory i styl, które do ciebie przemawiają. Ale proszę….skonsultuj swój wybór z przyjacielem lub z rodziną. Jeśli usłyszysz zdecydowany sprzeciw, proszę zastanów się ponownie czy kolory, które wybrałeś na pewno będą odpowiednie?

Stwórz swój moodbaord. Wytnij te zdjęcia z kolorowych magazynów, które Ci się podobają i ułóż ja na kartonie. Możesz również poukładać wybrane zdjęcia w programie graficznym (do tego celu nada się nawet poczciwy Word) lub pozapisywać je do oddzielnego katalogu na Pinterest. Do wyboru palety kolorów z wybranego zestawu możesz użyć programu Photocopa, a do wyboru kolorów z konkretnego zdjęcia Colour Palette (nakładka chrome).

 Wykorzystaj swoją historię i pamiątki, które zgromadzałeś. Jeżeli chcesz wykorzystać stare meble zastanów się nad zmianą tapicerki, a jeśli chcesz zmienić lampy możesz rozważyć zmianę kloszy aby były w kolorze i stylu jaki wybierzesz.

 Nie wymyślaj Ameryki od nowa. Pomyśl, który zestaw kolorystyczny sprawdzony już przez tysiące innych osób najbardziej do Ciebie przemawia. Są to schematy kolorystyczne stosowane przez projektantów na całym świecie, niektóre od dziesięcioleci. Takie postępowanie będzie najbezpieczniejsze. Jeżeli nie zajmujesz się projektowaniem wnętrz zawodowo najbezpieczniej będzie bazować na sprawdzonych rozwiązaniach.

 

Łączenie kolorów we wnętrzu, darmowy e-book. Jak łączyć KOLORY we wnętrzu? Dowiesz się podstaw czytając ten artykuł
Fot. LGB-Interiors

 

Jaki nastrój chcesz stworzyć we wnętrzu?

 Śmiały? Zastosuj kolory kontrastowe jak biele i czernie, wzory geometryczne o ostrych krawędziach, zastanów się nad ciemnymi ścianami.

♥  Subtelny? Posłuż się kolorami stonowanymi, nienasyconymi, rozbielonymi.

 Radosny? Zastosuj jasne kolory nasycone, kolory pastelowe, wpuść więcej światła słonecznego (np. zrezygnuj z zasłon, wybierz drzwi przeszklone).

♥  Wyciszony? Użyj zimnych kolorów i schematu opartego na kolorach pokrewnych.

 Oficjalny? Użyj ciemnych mocnych kolorów, bogatych tkanin, klasycznych wzorów,
w pomieszczeniach biurowych możesz wykorzystać kolor szary.

♥  Naturalny? Użyj ciepłych odcieni ziemi, ochry, terra cotty, proste wzory i faktury,
zieleni i kolorów przyrody.

 Świeży? Połącz czyste, żywe odcienie niebieskiego i zielonego, dodaj szczyptę żółtego i białego.

Łączenie kolorów we wnętrzu, darmowy e-book. Jak łączyć KOLORY we wnętrzu? Dowiesz się podstaw czytając ten artykuł

Fot. QualCraft-Construction-Inc

 

Łączenie kolorów we wnętrzu rozpoczynamy od odpowiedzi na pytania:

KTO? Dla kogo projektujesz pomieszczenie? Przykładowo starsze dzieci lubią jaskrawe kolory, podczas gdy niemowlęta potrzebują pasteli. Nie każdy odbiera kolory w ten sam sposób! Osoby starsze i niedowidzące potrzebują większych kontrastów, tak aby kontury poszczególnych przedmiotów były bardziej widoczne. Czy wiesz, że mężczyźni spostrzegają kolory trochę inaczej niż kobiety? Są ludzie, którzy inaczej widzą świat prawym a inaczej lewym okiem. Nie każdy ma takie same potrzeby- podczas gdy jedni chcą wyciszenia, inni łakną dawki energii. Dlatego kolory należy dobierać przy aktywnym udziale przyszłych użytkowników.

CO? Jaka jest funkcja pomieszczania? Jaką atmosferę chcemy tu stworzyć? Kuchnia, salon, łazienka, przedpokój?

GDZIE? Gdzie znajduje się dom lub pomieszczenie do którego dobierasz kolory. Chodzi o strony świata oraz o strefę klimatyczną. Inaczej będą wyglądały w pomieszczeniach nasłonecznionych, a inaczej tam gdzie słońca jest jak na lekarstwo.

Łączenie kolorów we wnętrzu, darmowy e-book. Jak łączyć KOLORY we wnętrzu? Dowiesz się podstaw czytając ten artykuł
Fot. Johnson-McLeod-Design-Consultants

 

Trochę teorii o doborze kolorów

Co określa kolor:

Barwę – tj. istotę koloru, czy jest to kolor niebieski lub czerwony.

Ton (lub walor) – tj. odcienie danej barwy, świetlistość (walor, odcień), jasność koloru – ciemny błękit dąży do czerni, jasny do bieli.

Nasycenie czyli intensywność, jaskrawość, od jasności do szarości.

Wzajemne oddziaływanie na siebie kolorów określamy wykorzystując do tego koło kolorów, te informacje przydadzą się nam do tworzeniu nastroju kolorystycznego we wnętrzu. Te sąsiadujące ze sobą są kolorami harmonijnymi (np. niebieski i zielony), a te położne po przeciwległej stronie są kolorami kontrastowymi (np. zielony i czerwony).

Łączenie kolorów we wnętrzu, darmowy e-book. Jak łączyć KOLORY we wnętrzu? Dowiesz się podstaw czytając ten artykuł
Fot. Jodie-Cooper-Design

Marc Chagall powiedział kiedyś, że kolory na kole kolorów „te które są obok siebie pozostają ze sobą w przyjaźni, a te które są po przeciwległej stronie to namiętni kochankowie. I coś w tym jest- łączenie kolorów we wnętrzu również polega na tworzeniu emocji. Gdy chcesz stworzyć przyjazny, miły i spokojny nastrój wykorzystaj do tego kolory harmonijne. Natomiast gdy chcesz wzbudzić uczucia – rozgrzać niejako atmosferę – użyj kolorów kontrastowych.

Jeżeli podoba Ci się ten post – kliknij, pobierz darmowego e-booka i zobacz jakich błędów możesz uniknąć przy doborze kolorów.

Łączenie kolorów we wnętrzu, darmowy e-book. Jak łączyć KOLORY we wnętrzu? Dowiesz się podstaw czytając ten artykuł

 

 Potrzebujesz porady architekta wnętrz? Sprawdź ofertę.

Related Post

Komentarze

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz