7 trików które zmienią pokój przedszkolaka w pokój pierwszoklasisty

7 trików, które zmienią pokój przedszkolaka w pokój pierwszoklasisty

Każdy rodzic staje w końcu przed tym pytaniem- jak urządzić pokój ucznia?  W tym artykule dowiesz się jak urządzić pokój pierwszoklasisty zanim pójdzie do szkoły. Co zrobić aby pomieszczenie było funkcjonalne i zgodne z temperamentem dziecka?  Masz dylemat prawda? Postaram się podpowiedzieć Ci w tym poście co możesz zrobić aby znaleźć pomysł na pokój pierwszoklasisty.


Spis treści

Jak przemeblować pokój zanim dziecko pójdzie do szkoły

Kącik do nauki  

Nowe spanie

 Porządek musi być

 Na wszystko musi być miejsce

Miejsce na zabawę

Jaki kolor wybrać do pokoju i darmowy e-book

Kontakt


 
 
Jak przygotować pokój pierwszoklasisty? Poczytaj praktyczne wskazówki przed remontem

 

Jak przemeblować pokój zanim dziecko pójdzie do szkoły?


I oto Twoja pociecha idzie do szkoły. Pokój przedszkolaka ma zamienić się w pokój pierwszoklasisty. Denerwujesz się tą metamorfozą? Nie bez powodu, przecież chcesz aby wszystko dobrze poustawiać, wyposażyć swoje dziecko we wszelkie niezbędne akcesoria.

Dla wielu rodziców moment posłania dziecka do szkoły oznacza przeprowadzenie małej rewolucji w domu. Zmieni się nie tylko miejsce, w którym dziecko mieszka ale i jego stosunek do otoczenia. Twoja pociecha chce być coraz bardziej samodzielna. Otoczenie, ludzie spoza rodziny będą wywierać mieć coraz większy wpływ na postępowanie młodej osóbki. 

Barbara pisze: „Z pójścia do szkoły nie ma co robić jeszcze większego wydarzenia, ono i tak jest dla dziecka stresujące. Przeorganizowując zupełnie bezpieczną do tej pory dla dziecka przestrzeń, jaką jest jego pokój, wprowadzamy tak naprawdę więcej chaosu i niepewności. Chcemy coś zmieniać, róbmy to odpowiednio wcześniej, po kawałku, nie łącząc tego z faktem pójścia do szkoły (no, może poza biurkiem)”.

Tak owszem tak byłoby najlepiej ale jakoś tak się układa, że rodzice robią remont w wakacje przed 1-ą klasą. Daj znać w komentarzu jak to było u Ciebie. Czy remont pokoju był przed zerówką, przed 1-ą a może przed 2/3-ą klasą? Jestem bardzo ciekawa. 

Dziecko jest już na tyle duże, że powinno uczestniczyć w urządzaniu. Najlepiej aby meblowanie pokoju na nowo poprzedzone było rodzinną naradą. Twoje dziecko coraz większą wagę przywiązuje do opinii rówieśników. Coraz częstsze będą wizyty kolegów w jego pokoju. Niektóre rzeczy czy ozdoby nagle okażą się zbyt dziecinne i nie «halo». Najlepiej zapytaj się swojego dziecka co dla niego jest a co nie jest już «cool».

Jak przygotować pokój pierwszoklasisty?

Źródło

 

Jednak nie wpadnij w pułapkę i pamiętaj: dziecko idąc do pierwszej klasy nie zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i nagle to, co było w pokoju do tej pory, staje się nieodpowiednie!

Kącik do nauki


W pokoju pierwszoklasisty nie może zabraknąć KRÓLESTWA NAUKI. Oczywiście niezbędne jest biurko oraz pierwsze „dorosłe krzesło„. Gdzie je ustawić? Najlepiej pod oknem, tak aby jak najlepiej wykorzystać wpadające światło słoneczne. Miło będzie, jeżeli dziecko będzie mgło mogło oderwać na chwilę wzrok od nauki patrząc na zewnątrz. Ustawiając biurko prostopadle do okna należy zwrócić uwagę na to aby pisząca ręka nie rzucała cienia na kartkę papieru. Jeśli dziecko jest prawo ręczne biurko będzie usytuowane na prawo od okna, a jeżeli leworęczne po przeciwnej stronie.

Nawet gdy pokój pierwszoklasisty jest mały biurko i tak w nim musi być! Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie łóżko piętrowe, z miejscem na biurko na dole. Musisz zwrócić szczególną uwagę na dobór oświetlenia, ponieważ przestrzeń pod łóżkiem zazwyczaj jest zacieniona, a dostęp d światła ograniczony.

O nowym biurku warto pomyśleć już znacznie wcześnie. Szybko nadrabiaj czas jeżeli nie kupiłeś biurka dla dziecka, kiedy było jeszcze w zerówce. 

Barbara pisze: „dobre biurko konieczne jest dużo wcześniej. Niektóre panie w zerówkach zadają prace domowe, żeby dziecko się powoli wdrażało do obowiązków – wtedy też biurko potrzebne jest wcześniej. Z drugiej strony – moja córka wraca ze szkoły z odrobionymi lekcjami i zakup biurka byłby zbędny, co okazałoby się dopiero później, już po rozpoczęciu roku szkolnego”

Ważny jest również dobór odpowiedniego oświetlenia. Źródło światło powinno być zamontowane w taki sposób, aby kąt padania można było łatwo dopasować w zależności od zmieniających się potrzeb.

Kącik z biurkiem ma sprzyjać nauce i skupieniu, w końcu zaczyna się szkoła. Zadbaj o to, aby biurko umieścić w cichym miejscu (najlepiej wyeliminować szum uliczny, a wszelkie elektroniczne rozpraszacze jak np. telewizor usunąć z pokoju).

Wygospodaruj miejsce na książki, zeszytym akcesoria szkolne. Ważne jest aby posiadały one jedno stałe miejsce. Najlepiej, jeżeli będzie to regał stojący przy biurku.

Jak przygotować pokój pierwszoklasisty? Poczytaj praktyczne wskazówki przed remontem
Fot. Aneta Pakuła Love White

«W pokoju pojawiło się zwykłe biurko ze sklepu na „I” ;). Przy biurku stanęło krzesło, do którego nieco bardziej się przyłożyliśmy, zakładając, że jest jednak ważnym elementem dla dziecka i nie na chwilę. Wybór padł na krzesło z regulacją siedziska i podnóżka, z założeniem, że pozwoli zachować prawidłową postawę rosnącego syna.

Nad biurkiem zawisły półeczki ze skrzynek, oczywiście białe, własnej roboty. Biurko skrywa kilka szuflad mieszcząc liczne skarby, wszystkie baaardzo potrzebne oczywiście, których nijak nie można wyrzucić.»

Jak przygotować pokój pierwszoklasisty? Poczytaj praktyczne wskazówki przed remontem


Aneta Pakuła z Love White
(akcesoria do poko
i niemowląt)

 
 
Przed zasiadaniem do zrobienia lekcji biurko powinno być zawsze uprzątnięte, każda czynność powinna zakończyć się „czyszczeniem stołu”. W tym celu w pobliżu biurka umieść podręczne organizery, w przeciwnym razie ciężko będzie utrzymać porządek.

Musisz wiedzieć, że inna przestrzeń potrzebna jest do odrabiania lekcji (pisania, rysowania), a inna do uczenia się, zapamiętywania. Najlepiej uczyć się w ruchu: chodząc w kółko, machając nogą czy skacząc. Tak więc jeśli masz taką możliwość zaplanuj miejsce na podłodze, gdzie twoje dziecko będzie mogło uczyć się w ruchu (np. deklamowania wierszy czy tabliczki mnożenia). Jeśli brakuje miejsca na aktywność fizyczną pomyśl, czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby łóżko piętrowe?

Dlaczego obecnie oferowane biurka znanych marek mają blaty uchylne i możliwość regulacji wysokości? Po pierwsze dlatego aby dziecko nie garbiło się. Siedzenie nad lekcjami kilka godzin, z pochyloną głową może w przyszłości doprowadzić do zwyrodnień. Różne czynności wymagają innego kąta nachylenia blatu: do czytania 30°, do pisania 15°, do malowania lub rysowania 5°.  Tak więc dobre jeżeli szybko będzie można zmieniać jego pozycję. Niektóre prace plastyczne czy techniczne najlepiej robi się przy na płaskim blacie. Nie martw się, te rozwiązania są sprawdzone. Najlepsze modele biurek dla uczniów mają dodatkowe zabezpieczenia po to, aby zeszyty czy książki nie zsuwały się.
Jak przygotować pokój pierwszoklasisty? Poczytaj praktyczne wskazówki przed remontem
Żródło

Zakres regulacji wysokości  blatu wynosi 50-80 cm. Jeśli nie chcesz zamawiać gotowego mebla ale wykonać go na zamówienie, oto jakie wysokości stołu i siedziska należy przyjmować:

♥ 108-121 cm 53 cm 31 cm
♥ 119-142 cm 59 cm 35 cm
 133-159 cm 64 cm 38 cm
 146-176,5 cm 71 cm 43 cm
 159 – 188 cm 76 cm 46 cm

Źródło: niemieckie normy DIN EN 1729-1/2, DIN ISO 5970  Krzesła i stoły dla jednostek edukacyjnych

Obecnie najbardziej popularne modele przedstawione są poniżej, koszt takiego biurka to 500-1000zł. To dużo i mało. Ja uważam, że zdrowie dziecka jest najważniejsze. 

Jak przygotować pokój pierwszoklasisty? Poczytaj praktyczne wskazówki przed remontem

Żródło

Nowe spanie


Przemiana przedszkolaka w ucznia to czas, gdy trzeba pomyśleć o nowym miejscu do spania. Dzieci w tym wieku uwielbiają spędzać czas na łóżku, tu bawią się, czytają, słuchają i marzą. Dlatego ważne jest, aby łóżko było wygodne i przytulne.

Dzieci czytają w łóżku i zasypiają z książką w ręku. Dlatego u wezgłowia zamontuj lampkę nocną.  Wczesnoszkolaki nadal słuchają przed zaśnięciem!  Dlatego w pobliżu przyda się odtwarzacz CD do słuchania ulubionych bajek przed zaśnięciem. 

Ułatw dziecku utrzymanie porządku również na łóżku. Wygospodaruj szufladę na pościel i  wyrób w dziecku nawyk ścielenia łóżka. 

Jak przygotować pokój pierwszoklasisty? Poczytaj praktyczne wskazówki przed remontem
Fot. Aneta Pakuła Love White

«Kącik sypialniany szkolniaka to „dorosłe” łóżko, wpasowane między szafę a regał z zabawkami, tworzy cichy zakątek, w którym można poczytać, poleżeć, zrelaksować się. Nad łóżkiem zawisła lampka niezbędna do czytania wieczorami, oraz dekoracyjna świecąca literka „hand made” w wykonaniu mamusi 😉 zrobiona z kartonu!  Uważam, że takie dodatki wykonane własnymi rękami wnoszą dużo ciepła do każdego wnętrza i nadają mu indywidualnego charakteru.»

Aneta Pakuła z Love White (akcesoria do pokoi niemowląt)


 

Porządek musi być


Tuż przy drzwiach umieść sprytną skrytkę, gdzie twój pierwszoklasista trzymać będzie tornister, książki sprzęt i strój sportowy. Trzymaj się zasady- wszystkie rzeczy do szkoły w jednym miejscu. Dzięki temu unikniesz nerwowego szukania przedmiotów przed wyjściem do szkoły. Wyrób w dziecku nawyk odkładania na miejsce, przyzwyczaj je do tego, że pewne rzeczy leżą zawsze w ustalonym miejscu. Nie będziesz słuchać ciągłego wołania: «mamusiu a gdzie jest… moja rakieta tenisowa*« ?

*wstaw dowolny przedmiot

Barbara pisze: „Samodzielności, odkładania zabawek na miejsce uczymy od momentu, gdy dziecko zaczyna coś rozumieć. Nie można oczekiwać, że pójście do szkoły nagle zmieni dziecko.”

Te rady przydadzą Ci się, jeżeli do tej pory Twoje dziecko nie opanowało jeszcze tej trudnej sztuki: sprzątania. Mały człowiek (choć już przecież nie taki mały) łatwiej zapamięta, gdzie jest miejsce dla różnych rzeczy, jeżeli odpowiednio oznakujesz pojemniki, szuflady i szafki.

Nie zapomnij o koszu na śmieci, do którego twoje dziecko powinno wyrzucać niepotrzebne przedmioty. Inaczej pokój w ciągu jednego dnia zamieni się w jeden wielki śmietnik.

Nie zapanujesz nad bałaganem w pokoju pierwszoklasisty, jeśli nie przyzwyczaisz dziecka do tego, aby samo dbało o porządek. Jeśli ciągle jeszcze sprzątasz i układasz rzeczy za dziecko to jest właśnie moment-  aby powiedzieć STOP. Możesz wydrukować i powiesić plakat, który będzie dziecku o tym przypominał. Od małego – ćwicz z dzieckiem pod koniec dnia odkładanie różnych rzeczy na miejsce. Na to nigdy nie jest za późno. Czas start.

W kwestii porządku last but not least– dziecko naśladuje dorosłych! Czy jesteś osobą odkładającą na miejsce? Świeć przykładem.

Jak przygotować pokój pierwszoklasisty?
Fot. deavita.com

 

Planowanie stref w pokoju pierwszoklasisty


Podziel pokój dziecka na strefy (spanie, zabawa, odrabianie lekcji, garderoba). W każdej z nich przeznacz odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie przedmiotów, z których korzysta dziecko.

Niech rzeczy nie będą porozrzucane po całym pokoju ale posegregowane według kategorii. W szczególności musisz zastanowić się, gdzie zmieścisz gabaryty, jeśli dziecko ma hobby. Przykładowo jeżeli gra w tenisa, na instrumencie muzycznym czy  jeździ konno – pomyśl jak wygospodarować stałe miejsce na przedmioty wielkogabarytowe, których używa.

Jak przygotować pokój pierwszoklasisty?
Fot.deavita.com

«Córka wyrosła już z zabawek, więc w jej pokoju będą tylko dwie strefy – strefa spania i strefa nauki. W strefie spania zmieszczą się też wymarzony fotel i regał z książkami, które córka uwielbia czytać. Będzie też część garderoby wydzielona na sprzęt i odzież związane z jej pasją – jazdą konną. U syna natomiast oprócz strefy nauki i spania, znajdzie się na pewno strefa rozrywki. Mimo że trenuje piłkę nożną i czasu po lekcjach nie ma zbyt wiele, jeszcze lubi spędzać czas na zabawie. Sporo pracy przed nami, ale dzieci są szczęśliwe. Każde z nich może kreować swoją indywidualność. A przede wszystkim mieć swój własny kąt.»

Patrycja Bukowska z Editorial 


 

Zabawa w pokoju ucznia? Obowiązkowo!


Dzieci kochają zabawę w każdym wieku.  To że idą do szkoły nie znaczy że zniknie ich chęć do zabawy. Tu również potrzebna jest dobra organizacja. Przede wszystkim muszą wiedzieć, gdzie odkładać zabawki po zakończeniu zabawy. W wieku wczesnoszkolnym miejsca te powinny znajdować się w dalszym ciągu nisko, tak aby odkładnie zabawek na miejsce nie wiązało się z koniecznością wspinania się po meblach.

Dziecko powinno samo się o siebie zatroszczyć, wołanie:  „mamusiu podaj mi…. albo mamusiu gdzie jest moja…. kolejka” powinno na zawsze zniknąć z Twojego domu. Stanie się tak, gdy dobrze zorganizujesz miejsce na różne rzeczy codziennie używane przez Twoją pociechę. Inaczej dziecko nie nauczy się samodzielności.

Gdy pokój jest większy nie może w nim zabraknąć również dodatkowych puf do siedzenia. Przydadzą się dziecku podczas relaksu czy rozmowy z przyjaciółmi.

Jak przygotować pokój pierwszoklasisty?
Fot. Lushome

 

Jaki kolor wybrać do pokoju?


Idealnym kolorem stymulującym do nauki będzie niebieski. Kojarzy się z czystością, spokojem, uduchowieniem, zaufaniem i stabilizacją. Stosując go można przywołać atmosferę skupienia i pracy ale również medytacji. Niebieski znany jest z tego, że obniża ciśnienie i koi nerwy. Kolor ten pobudza nasz intelekt, zdolności komunikacji i koncentracji. Idealnie nadaje się jako kolor do wnętrz, gdzie potrzebne jest skupienie i praca umysłowa. Rozbielony dodatkowo optycznie powiększa pomieszczenie.

W pokoju pierwszoklasisty nie powinno znajdować się zbyt wiele elementów rozpraszających – takich jak kolorowe zabawki, plakaty, pstrokate tapety. Z tego powodu najlepiej będzie, jeśli dziecięcą tapetę w kolorowe zwierzaki zamienisz na jednokolorową ścianę, a żywe kolory zastosujesz jedynie jako elementy akcentujące. Liczbę wzorków i kolorów ogranicz do minimum. Same książki, zeszyty i zabawki tworzą wystarczająco pstrokaty wzór w pokoju ucznia. Oprócz tego wystarczy jeden wzorzysty  plakat czy dywan.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym zaleca się dobierać kolory indywidualnie do ich temperamentu. Można zapytać się jak czują się gdy patrzą na różne kolory, pokazać aranżacje wnętrz i zapytać o ich wrażenia i odczucia. Tam, gdzie chcesz pobudzić dzieci do zabawy możesz użyć kolorów nasyconych żółtego i czerwonego. Tam, gdzie chcesz aby były skupione i gotowe do nauki wykorzystaj raczej kolory zimne i nienasycone- niebieski, zielony.

Chcesz pobudzić kreatywność? Akcenty w kolorze fioletowym pobudzą wyobraźnię.

Chcesz stworzyć radosną i przyjazną atmosferę? Zastosuj pomarańczowy, który jest synonimem optymizmu, tolerancji, odważnego działania, chęci do podejmowania ryzyka. Wnętrza z pomarańczowymi akcentami zbliżają do siebie ludzi, którzy w nich przebywają.

Jak przygotować pokój pierwszoklasisty?
Fot. Lushome

Potrzebujesz szczypty energii i optymizmu? Wybierz żółty, który jest również określany mianem koloru emocji. Niektóre jego odcienie mogą nastrajać optymistycznie; inne zaś budzą pesymizm i depresję. W czystej postaci, nasycony żółty najlepiej sprawdzi się jako kolor akcentujący np. na fragmentach obrazów. Z użyciem intensywnego koloru żółtego trzeba uważać- wzbudza negatywne emocje powoduje, że dzieci mogą stać się nadpobudliwe.

Starsze dzieci często lubią ciemne kolory. Brązowy, czarny  będzie odpowiedni dla studentów stwarza atmosferę mądrości i wiedzy. 

kolor działanie
czerwony uwaga i podniecenie
wyzwala kreatywność.
zwiększa apetyt
nie polecany dla niespokojnych dzieci
niebieski uczucie błogostany
uspokaja
obniża  temperaturę w pomieszczeniu (subiektywnie)
powstrzymuje apetyt
♥ żółty pozytywne emocje
pomaga w skupieniu uwagi
wzmacnia kreatywność
pomarańczowy

wzmacnia uwagę

pozytywne uczucia

zielony uczucie spokoju
fioletowy kreatywność
brązowy

uczucie bezpieczeństwa i relaksu

zmniejsza zmęczenie

stymuluje przyswajanie wiedzy

 złamana biel pozytywne uczucia

źródło

Może zainteresuje Cię również wpis 

„Moje dziecko będzie architektem” 

 

Na koniec


Dzieci w tym wieku to już mali dorośli – mają swoje upodobania, nawyki i sprecyzowane zainteresowania. Ba, nawet mają rodzeństwo! Zwykle to jest to ta chwila, gdy dwoje słodziaków nie chce już dzielić ze sobą pokoju. Czy tak jest u ciebie? No chyba że się mylę? Skąd to wiem? Bardzo często zgłaszają się do mnie osoby, które mają o jeden pokój za mało aby móc rozdzielić od siebie rodzeństwo. Ale to chyba temat na kolejny wpis.

« Gdy kupiliśmy nowe mieszkanie, nasza córka miała 5 lat, a syn – 1 roczek. Niestety dzieci musiały zamieszkać razem w dość małym wspólnym pokoju. Musieliśmy przystosować go zarówno do spania, nauki, jak i do zabawy. Dla chłopca i dla dziewczynki. Nie było to łatwe zadanie. Po kilku latach zdecydowaliśmy się na remont. Nasza dwunastolatka pilnie potrzebowała własnego kąta i prywatności. A tego we wspólnym pokoju z młodszym bratem nie mogła znaleźć. Oboje chcieli też zapraszać kolegów czy koleżanki, ale nie bardzo mieli możliwość.«


Patrycja Bukowska z Editorial 

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych wpisach?


 

Related Post

Komentarze

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz