Obowiązkowe punkty w projekcie SALONU

Obowiązkowe punkty w projekcie SALONU

Salon to serce domu. Tu spotykają się wszyscy domownicy, aby wspólnie spędzać czas. Dobrze zaprojektowany ma odpowiednio dobrane kolory i wystrój pasujących charakterem do całego domu.

 

Jak funkcjonalnie urządzić salon

 

Oto co należy uwzględnić podczas aranżacji „bawialni”:

1. Funkcjonalność pomieszczenia z uwzględnieniem potrzeb użytkowników.
2. Określenie tonacji kolorystycznej.
3. Określenie stylu pomieszczenia poprzez wybór dodatków.
4. Wybór odpowiedniej podłogi pasującej do charakteru wnętrza.
5. Wybór głównego elementu, na którym będzie skupiać się uwaga osób przebywających w salonie (np.kominek).
6. Wybór oświetlenia górnego i akcentującego, budującego nastrój.
7. Wybór tkanin, które są są elementem podkreślającym walory pomieszczenia.

Z rozwinięcia powyższych punktów mogłaby powstać książka, dlatego w niniejszym wpisie skupię się jedynie na funkcjonalności pomieszczenia. Wpis o tym jak dobierać kolejne elementy jeszcze pojawią się na blogu.

 

Jak funkcjonalnie urządzić salon
Drew McGukin Interiors @drewmcgukin

 

Jaką rolę pełni salon?

Zadaj sobie kilka pytań. Jak wyobrażasz sobie to pomieszczenie? Czy będzie pełniło kilka funkcji- pokoju dziennego, jadalni, sypialni, pracowni komputerowej? Czy będzie oddzielnym pomieszczeniem czy też połączysz je z kuchnią? Poniżej zamieszczam przykład planu salonu połączonego z kuchnią i dodatkowo wygospodarowanym kącikiem komputerowym. W małych mieszkaniach do 60 m2, tam gdzie mieszka 4-o osobowa rodzina, nie ma często innego wyjścia i salon musi pełnić wiele roli.

Jak funkcjonalnie urządzić salon

 

Ciągi komunikacyjne

Czy rozmieszczenie mebli, które będzie umożliwiało swobodne poruszanie się po strefie dziennej jest ważne? Zdecydowanie tak! W końcu to tu spotykają się mieszkańcy domu i tu krzyżują się ich drogi. W pierwej kolejności wyznacz ciągi komunikacyjne o szerokości minimalnej 70 cm. Tak rozmieść meble aby nie przeszkadzały w codziennych czynnościach. Przemyślany układ ułatwi życie przyszłym mieszkańcom i gościom.
Podam Ci przykład – pewna znajoma nie wykonała tego ćwiczenia przed remontem. Zamiast nad stołem, umieściła światło górne w ciągu komunikacyjnym. Każdy, kogo gospodyni zaprasza do posiłku musi uważać, aby nie uderzyć głową w lampę. Jest to solidna mosiężna sztuka- niestety mi udało się „zaliczyć” taką kolizję wielokrotnie.
Mam nadzieję, że rozumiesz teraz dlaczego odpowiednie rozmieszczenie mebli w pokoju dziennym to nie jest czynność, którą można zlekceważyć. Jeśli zrobisz to niepoprawnie, może okazać się, że bez poprawek się nie obejdzie.

 

Jak funkcjonalnie urządzić salon

 

Sofa ważna sprawa

Ludzie nie zmieniają się od wieków. Nasi przodkowie gromadzili się przy ognisku, w innych kulturach ludzie do tej pory siadają w kręgu i spotykają się na „plemiennych naradach”. W Twoim salonie również potrzebujesz takiego miejsca. Meble powinny być ustawione tak aby stwarzać okazję do wspólnego spędzania czasu i rozmów. Kanapa może być połączona z fotelami i pufami, a wszystkie elementy skupione wokół stolika (może być to mały stolik kawowy). Jeśli Twoje pomieszczenie jest na tyle duże, aby sofę odsunąć od ściany, postaw za nią stolik, na którym będzie można trzymać różne drobiazgi. Koło stolika umieść stojące lampy i wysokie kwiaty doniczkowe.

Jak funkcjonalnie urządzić salon

Sztuka w salonie

Idealnym miejscem do ekspozycji pięknego dzieła sztuki w salonie jest przestrzeń nad sofą lub nad stołem (jeżeli stoi przy ścianie). Pamiętaj jednak o bardzo ważnej zasadzie – obraz powinien być dobrany do rozmiarów siedziska. Wielka 8-o osobowa kanapa i jeden malutki obrazek 30×30 cm to nie jest dobry pomysł. Analogicznie, monumentalne dzieło na całą ścianę nie będzie wyglądać dobrze przy dwuosobowej kanapie.

Jak funkcjonalnie urządzić salon

Fot. Robert Granoff

 

Można pomyśleć o galerii obrazów, którą należy dokładnie rozplanować na papierze wielkości ekspozycji i po sfotografowaniu przenieść na ścianę , zaznaczyć miejsca dziurek na haczyki ,wyborować dziurki i na podstawie wykonanej fotografii rozwiesić.
Powszechnie spotykanym błędem jest zawieszanie obrazów zbyt wysoko. Jak wysoko zawiesimy obrazki zależeć będzie od innych elementów w przestrzeni oraz od wysokości samego pomieszczenia. Jeśli będą to pojedyncze obrazy w pomieszczeniu 2,5 m , wysokością wystarczającą będzie 2 m dla górnej krawędzi ramy.

 

Jak funkcjonalnie urządzić salon
Fot. CM Glover

 

Można pomyśleć wcześniej o wyprowadzeniu kabli dla oświetlenia akcentującego dzieło sztuki na ścianie. Pomyśl o możliwości prezentacji własnej twórczości np. udanych zdjęć oprawionych w ramki. Gdy w domu są dzieci ich twórczość będzie domagała się miejsca do ekspozycji.

 

Jak funkcjonalnie urządzić salon
Fot. Ample DESIGN

Obowiązkowe punkty w projekcie SALONU
Fot. Emblem Furniture

 

Stoliczku nakryj się

W zasięgu ręki każdego miejsca, w którym rozsiądziesz się w salonie, powinien znajdować się stolik. Może być to kilka mniejszych mebelków, które umożliwią odstawienie kawy czy herbaty, odłożenie książki. Zapewniam Cię, że domownicy podziękują Ci za to.

Minimalne wymiary stołu to 60 cm (szerokość stołu) x 40 cm (głębokość ustawienia naczyń). Więcej…

Jak funkcjonalnie urządzić salon
Fot. Toronto Interior Design Group | Yanic Simard

 

Podobał Ci się post- kliknij, zobacz i dowiedz się jak unikniesz błędów projektując salon! Poczytaj więcej w darmowym e-booku

Jak funkcjonalnie urządzić salon

Potrzebujesz porady architekta wnętrz? Sprawdź ofertę.

Related Post

Komentarze

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz