Parki w Londynie -inspiracje projektowe do wnętrz

Podróże są inspiracją. Wyjeżdżając pozytywnie ładuję swoje akumulatory i przywożę inspiracje projektowe do wnętrz na cały rok. Od zawsze uwielbiam rośliny – w Kew Gardens w Londynie można znaleźć prawdziwe zielone dzieła sztuki. Zapraszam Cię w podróż po pierwszych budynkach ze stali i szkła oraz po przepięknym zielonym Londynie.

 

 

Zielone otoczenie ma znaczenie – parki w Londynie

Byłam w Londynie już kilkukrotnie ale dopiero podczas wyjazdu wakacyjnego mogłam zobaczyć go w letniej szacie. Muszę przyznać, że architektura zieleni w stolicy Wielkiej Brytanii w miejskich parkach powala z nóg. Miałam okazję podziwiać ją w Greenwich – to miejsce w którym znajduje się słynne obserwatorium astronomiczne ale również muzeum morskie, polecam szczególnie rodzinom z dziećmi (małymi i dużymi). Kolejny punkt na mapie to ogrody parku Hornimana (gdzie znajduje się również interaktywne muzeum z okazałą kolekcją instrumentów muzycznych z całego świata i zbiorem etnograficznym, polecam).

Wyprawa na cały dzień to Kew Gardens, o tym miejscu chciałabym trochę więcej Wam opowiedzieć. Jest ono szczególnie inspirujące dla architektów wszelkiej maści. W roku 1759 księżniczka Augustyna zażyczyła sobie „prawdziwego ogrodu”. Jej ogrodnik John Haverfiled wybrał 9 akrów (ok. 36 tys. m2) w miejscowości Kew, a architekt Sir William Chambers zbudował pierwszy budynek tego kompleksu – Pagodę chińską, egzotyczną ozdobę ogrodu. Znacznie później w 1802 roku Jerzy III łączy posiadłości w Kew i sąsiadującymi terenami łowieckimi w Richmond.

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej kwiatowych inspiracji zapraszam Cię na podstronę.

 

flowers

flowers

Cechą charakterystyczną tych historycznych parków w Londynie są szklarnie- pierwsze budynki ze szkła i stali. 

Początek okresu stali  szkła – inspiracje projektowe do wnętrz

Wiek XIX to okres wielkiego przełomu w budownictwie, głównie dzięki zastosowaniu żelaza jako elementu konstrukcyjnego. Dzięki tej nowej technologii całkowicie zmienił się sposób projektowania, niektórzy twierdzą nawet że pierwsze budowle powstałe w tym okresie stanowią korzenie ery nowoczesności. Zastosowanie żelaza w budownictwie na dużą skalę rozpoczęło się na dobre dopiero w latach 30-ych XIX wieku. Poniżej współczesna rekonstrukcja budowli tego typu w Niemczech.

2016 AL Design Awards: Sayn Iron Works Foundry

Technologię wytwarzania dużych elementów konstrukcyjnych z żelaza opracowano w angielskich dokach (Portsmouth, obecnie największa baza NATO w UK) z praktycznego powodu- budowa statku trwała ok. 13 lat z wymyślono więc budynek, który osłaniałby plac budowy przez ten czas. Wypracowaną konstrukcję zastosowano do innych funkcji- hali targowych, a w Kew pierwszych szklarni. Do budowli rozpoczynających nową epokę zalicza się wieżę Eiffla w Paryżu (1889 rok), Crystal Place (budynek Wielkiej Wystawy Światowej w Londynie z roku 1851, obecnie nie istnieje już). Szklarnie w Kew Gardens są najstarszymi zachowanymi budowlami tego typu z epoki wiktoriańskiej. Korzystałam z wydawnictwa Taschen Architecture in the 20th century.

null

inspiracje projektowe do wnętrz, palmiarnia w Kew gardens

 

Czarodziejskie wnętrza krajobrazowe i szklarniowe w londyńskim parku Kew Gardens

W 1848 roku otwarto w Londyńskim parku Kew palmiarnię – zdjęcia roślin, ogromnych liści palm oraz charakterystycznych metalowych elementów pomalowanych na biało znajdziecie u mnie na blogu. Cudeńko żelaza i szkła o długości 110 m. Z palmami sąsiadują kakaowce, krzaki kawy oraz gumy :). Rośliny robią niesamowite wrażenie- są olbrzymie, ich liście przypominają bardziej konstrukcje architektoniczne niż zwykła koniczynę :). Można przejść wzdłuż ścian budynku na piętrze, w oparach pary wodnej wyrzucanej ze specjalnych urządzeń i tworzącej tropikalną atmosferę. Stałą temperaturę 27 stopni gwarantowało kiedyś w szklarni 12 kotłów (wtedy zasilanych węglem, dzisiaj są to zapewne kotły gazowe- z odpadów organicznych w Kew wytwarza się ekologiczny biogaz).

 

W roku 1859 ówczesny dyrektor kompleksu w Kew występuje do skarbu państwa o dotację na rozbudowę kompleksu o budynek, który byłby domem dla roślin ze strefy umiarkowanej. Od roku 1863, dzięki realizacji projektu architekta sir Decimusa Burtona w szklarniach prezentowane było bogactwo przyrody całego świata. Dopiero jednak 40 lat po oficjalnym otwarciu zdołano zakończyć wszystkie zaplanowane prace w budynku (wtedy to oddano skrzydło północne i południowe. Od samego początku zbiory były dostępne zarówno zwiedzającym jak i naukowcom, którzy badali różne rośliny. W jednym z budynków udostępniono przepiękne rysunki zielników (jednym z autorów wystawionych rysunków był rysownik towarzyszący wielkiemu brytyjskiemu podróżnikowi Jamesowi Cook).

inspiracje projektowe do wnętrz, rysunek z zielnika  w Kew gardens

Szklarnia w Kew Gardens składa się z tysięcy szklanych paneli, obecnie trwa tam niestety remont generalny. W roku 2014 rozpoczęła się wielka przeprowadzka roślin, dla których domem był Temperate House do tymczasowych miejsc pobytu, gdzie pozostaną do roku 2018. Z napisów wokół budynku wynikało, że budowa finansowana jest ze środków brytyjskiego Toto-Lotka :). Za dwa lat będzie to obowiązkowa pozycja w moim planie podroży. Zachęcam Was również do odwiedzenia tego miejsca.

Wielki ul dla ludzi- architektura, natura w parku Kew Gardens

Ostatnio powstała w Kew nowa inspirująca budowla łącząca sztukę budowania bezpośrednio z przyrodą. Wielki ul odtworzony w 3D i powiększony kilkunastokrotnie, do którego sygnały przekazywane są bezpośrednio z zamieszkanego przez prawdziwe pszczoły. Język pszczół można zobaczyć (kiedy coś „mówią” zapalają się lampki na budowli, na zdjęciu pomarańczowe punkciki – w tych miejscach skąd pochodzi sygnał z ula). Ponieważ pszczoły nie mają uszu porozumiewają się za pomocą drgań, można włożyć do ust drewniany patyczek, zatkać uszy i poczuć język, którym porozumiewają się owady. To niesamowite uczucie być w samym sercu ula 🙂

Wielki ul dla Ludzi- architektura, natura 

Wieczny piknik

Do napisania tego wpisu zainspirował mnie również artykuł w Traveller (National Geographic, wydanie z maja 2016 r.), którego jestem stałą czytelniczką- artykuł autorstwa Zuzanny O’Brien zatytułowany „Wieczny piknik”. Jako mieszkanka Londynu autorka prowadzi nas przez miasto, kluczymy po licznych parkach i ogrodach stolicy Wielkiej Brytanii. Jak pisze autorka, za olbrzymie połacie zieleni w Londynie mieszkańcy powinni podziękować Henrykowi VIII, który odebrał ziemie kościołowi i przeznaczył początkowo na… polowania. Stąd np. w Richmond park (bardzo niedaleko Kew Gardens) ciągle hasają stada jeleni. Ja za to widziałam w całkiem zwyczajnym lesie w Croydon (dzielnica na południu Londynu) żywe kolorowe brazylijskie papugi, które jak się okazało uciekły na wolność i w Londynie znalazły swój drugi dom.

zieleń w Londynie, kwietnik w Greenich

 

Chciałabym podziękować mojej siostrze Małgosi za umożliwienie mi zobaczenia Londynu latem.

W następnym odcinku zapraszam Was do spacerownika po Londynie z architekturą w tle – będziemy przyglądać się londyńskim kamienicom aby zdobyć dalsze inspiracje projektowe do wnętrz.

 

Potrzebujesz porady architekta wnętrz? Sprawdź ofertę.

Related Post

Komentarze

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz